Odbilo desktopovým účtovným softvérom?

Autor: Viliam Krunka | 23.4.2016 o 0:00 | (upravené 23.4.2016 o 13:49) Karma článku: 1,43 | Prečítané:  285x

Držať sa pri zemi, alebo začať lietať? Verím, že odpoveď na túto otázku predurčí, kam sa s naším podnikaním pohneme v najbližších rokoch.

Posledné desaťročia sme si zvykli na nosenie dokladov účtovníkovi, ktorý ich nahodil do “svojho” účtovného softvéru a spracoval daňové priznania. Podnikanie fungovalo, nebolo čo riešiť. Ale niečo sa zmenilo. Zväčšujú sa zoznamy neuhradených pohľadávok, zvyšujú sa náklady na prevádzku, legislatíva nám nabaľuje požiadavky na administratívu. Máme pocit, že už neriešime samotný biznis, ale iba operatívu, peniaze, operatívu, peniaze... a tak ďalej, stále dokola.

Ale vďaka internetu sme dostali krídla. Online zdieľame s pracovníkmi dokumenty a kontrolné zoznamy, online posielame faktúry i peniaze, online predávame tovar, online riešime komunikáciu so zákazníkmi. A účtovník? Na svojom počítači má nainštalovaný ekonomický softvér, ktorý je off-line. Je v ňom studnica odpovedí na riešenie mnohých našich problémov, ale nemáme k nemu prístup. Čo by sa zmenilo, ak by sme mali k nemu prístup online?

1. Doklady, ktoré riešime, by už účtovník nemusel zadávať

Načo má účtovník zadávať do softvéru doklady, ktoré rieši administratíva firmy? Tá vystaví faktúry, naimportuje úhrady z internetbankingu, zaeviduje došlé faktúry kvôli prevodným príkazom, vykliká zápočty, nahodí bločky. Prečo to má robiť účtovník duplicitne, keď to môže byť hneď aj zaúčtované online?

2. Nemuseli by sme čakať na účtovníka, kým nám konečne pošle tie prehľady

Načo žiadať od účtovníka, nech pošle aktuálny zoznam neuhradených pohľadávok alebo záväzkov, keď ho máme priamo na obrazovke? Prečo od neho pýtať aktuálny stav DPH, keď ho priebežne vidno s tým, ako administratíva vytvára v softvéri jednotlivé doklady? Prečo sa zaoberať s vytlačenými zostavami z pdf, keď sa dá všetko prehľadne a rýchlo meniť priamo na obrazovke?

zdroj: Elektronický účtovníkzdroj: Elektronický účtovník

3. Nepotrebovali by sme údaje spracované v Exceli

Prečo sa trápiť s preklápaním účtovných dát do Excelu a tam ich krvopotne upravovať, keď si používateľ s prideleným prístupom môže pozrieť prehľady priamo v softvéri nastavené jemu na mieru? A prečo pozerať výstupy iba raz mesačne, keď sa dajú pozrieť hocikedy?

zdroj: Elektronický účtovníkzdroj: Elektronický účtovník

4. Nepotrebovali by sme importovať a exportovať údaje

Načo importovať zoznamy faktúr z e-shopov a pomocných fakturačných softvérov a potom dodatočne riešiť párovanie s bankou, keď sa online môžu faktúry v softvéri vytvárať bez ďalšieho zásahu a priebežne s bankou párovať?

5. Nepotrebovali by sme sa trápiť s posielaním faktúr

Načo sa trápiť s vytláčaním faktúr a konštruovaním e-mailov, keď online softvér môže poslať faktúru e-mailom na kliknutie? A prečo by faktúry, ktoré sa pravidelne opakujú, nemohol posielať automaticky sám?

6. Vedeli by sme prideliť k softvéru viacerých používateľov

Prečo by obchodník v teréne nemohol priamo do softvéru zadávať objednávky, alebo v ňom vystavovať faktúry? Prečo by servisní pracovníci nemohli zaznamenávať priamo v softvéri svoje výkony a prideľovať ich k zákazkám? Načo si má auditor pýtať množstvo zostáv z účtovníctva, keď môže k nemu dostať prístup na prehliadanie? Prečo k softvéru nemôže dostať prístup skladník a priamo tam zadávať príjemky a výdajky?

7. Vedeli by sme prepojiť softvér s inými softvérmi online

Keď už máme väčšinu vecí na internete, prečo by softvéry nemohli medzi sebou komunikovať automaticky?


Nových možností sa ponúka neúrekom. Závisí, či radi lietame, alebo sa držíme radšej pri zemi. Viem len, že väčšina desktopových účtovných softvérov s množstvom informácií vo vnútri je v tejto chvíli, keď píšem tento blog, vo vypnutých počítačoch - offline, odrezané od sveta, v ktorom prebieha život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?